Bazılarınızla uzun yıllardır tanışıyoruz, hatta eminiz ki aranızda Kontra Plak’ı açmadan önce muhabbettimiz olanlar da vardır. Sizler zaten hikayenin gelişimini biliyorsunuz; hatta bizatihi onun bir parçasısınız. O yüzden teşekkürlerimizin en kallavisi ve içteni öncelikle bu yolculuğun bir parçası ve destekçisi olduğunuz için sizlere. Buradan öte sözün kalanı ise bir vesileyle bizimle yeni tanışan ve hakkımızda birkaç kelam okumak, duymak isteyen müziksever dostlarımız için bir minik samimi özet mahiyetinde…

Kıssadan; 2012 yılının ortalarında bu satırların müsebbibi olan bendeniz Okan Aydın, iki can kardeşimin has desteklerini arkama alarak Kontra Plak ismiyle vücut bulan ortak “müzik dükkanı” hayalimizi siz sevgili müzik dostlarına ulaştırmak için ilk adımımızı attık. İlk günden bu yana kurumsal hayat tecrübelerimizden damıttıklarımızı da Kontra Plak’ın harcına katıp, içimizdeki amatör heyecana halel getirmeden profesyonel bir yaklaşım göstermeye gayret edip bunu kendimize düstur belledik.

Bu bakış açısı zaman içinde Kontra Plak’ın ziyadesiyle önemsediği birkaç önemli parametreye dönüştü. Ön planda sizlerin gördüğü ne olursa olsun, o düşüncelerin arkasına mutlaka bu parametreleri yansıtmaya dikkat ettik. Bunlardan biri ve en önceliklisi “müziğe hakettiği değeri vermek” idi. Oldukça nitelikli olmasına rağmen ana akım medyanın görmezden geldiği iyi işlere kapımızı aralamaktan tutun da plakların sergilenişine, kimlik kartlarına varıncaya dek pek çok yansıması var bu ifadenin bizler için dükkan içinde.

Önemsediğimiz diğer bir başlık ise “müziksevere hakettiği ya da eksikliğini hissettiği bir ortam sunabilmek” oldu. Ürünlerin kategorizasyonundan mekanın rahatlığına, internetinden TV’sine, gerektiğinde nefeslenebileceği koltuğundan dilediği albümü rahat bir şekilde dinleyebileceği müşteri pikabına varıncaya dek amacımız “vakit geçirilmesi keyifli, ferah ve konforlu” bir mekan yaratmak oldu elimizden geldiğince. Çay, kahve ve illa ki sohbetimiz zaten cepte.

Özetle Kontra Plak’ın sadece basit bir plak satılan dükkan olmanın ötesinde, müzikle dirsek teması olan her çabaya omuz veren, arka çıkan bir yapıda olmasını hedefledik. Ticari kaygılardan bağımsız bir şekilde, katkıda bulunabileceğimiz her projeye, fikre omuz vermeye çaba gösterdik. Bu bakış açısıyla artık neredeyse gelenekselleşen Record Store Day etkinliklerinden farklı dinleti ve performanslara pek çok aktiviteye ev sahipliği yaptık, ki bunların detaylarına Etkinlikler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ez cümle aslında aşağıda linkini paylaştığımız sevgili dost Murat Beşer’in ziyadesiyle keyifli satırlarında daha da anlamlanan hikayemiz müziğin peşinde sonu gelmeyecek heyecan dolu bir yolculuk bizim için. Uzun yıllar önce damarlarımıza zerk olunan o heyecan, yıllar içinde önce kurumsal hayata anlam veren bir hobi olarak, ardından bizatihi yaptığımız ana iş olaraktan hep yanı başımızda durdu. 2012’den bu yana ise belki bizlerin yarattığı ama gerçek sahibi sizlerin olduğu Kontra Plak’a dönüştü. Bu yolculuğun bir parçası olduğunuz için size de teşekkürler…

Dark Blue Notes röportajı Record Store Day Kutlamaları Kontra Plak’ta | Dark Blue Notes

Murat Beşer değerlendirme yazısı https://haber.sol.org.tr/yazarlar/murat-beser/plaklardaki-fasitdaire-okan-aydin-100865

Time Out röportajı https://www.timeout.com/istanbul/tr/muezik/kontra-plak

Hürriyet röportajı https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/size-tek-gereken-orta-halli-bir-pikap-20825191

Kanalİstanbul röportajı http://www.kanalistanbul.com.tr/kontra-plak-2/

Cut Magazine röportajı http://www.cut-online.com/2012/10/18/achtung-bu-plakcida-her-an-her-sey-olabilir/

Gazete Vatan röportajı http://www.gazetevatan.com/alternatif-muzigin-adresi-kontra-plak-752095-makaron/

TRT World röportajı Anatolian wax: Unearthing musical treasures in Istanbul’s record stores | TRT World