DİNLEME ODASI NEDİR?

Dinleme Odası 2013 yılının sonlarında dört müzik sevdalısı tarafından, İstanbul’un kültür hayatına alternatif bir katkıda bulunmak amacıyla yeni bir proje olarak başladı. Ana fikri Zülal Kalkandelen, Ezgi Aktaş, Rahçan Koçoğlu ve Kontra Plak’tan Okan Aydın tarafından şekillendirilen “Dinleme Odası” projemiz maalesef bugün için devam eden aktif bir etkinlik değil. Ama yine de hem tarihe minik bir not düşmek hem de geçmiş dönemde yaptığımız etkinliklerin kaydını tutmak adına Kontra Plak olarak ev sahipliği yaptığımız bu projeyi buraya da bir başlık olarak taşımak istedik. Peki Dinleme Odası fikri neydi gelin kısaca bunu hatırlayalım.

İçinde yaşadığımız Dijital Çağ, müziğin hem üretiminde hem de iletiminde köklü değişiklikler yarattı. Artık müzik üretimi daha demokratik ve özgür, müziğe ulaşmak daha kolay, internet sayesinde radyo istasyonları çok daha fazla, yayınlanan müzikler çok daha çeşitli… Ancak her değişim gibi bunun da olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz sonuçları da oldu. Bütün bu kolaylıkların yanı sıra, eskiden var olan bazı duyguları kaybettik. Bir albümü baştan sona bütünüyle dinleyip onu duyumsamaya çalışan insan sayısı giderek azalıyor. Video klip çekilen ya da single olarak yayınlanan şarkılar bilinirken, albümdeki diğer şarkılar geri planda kalıyor. “Albüm öldü. Madem bu yeni sistemde albüm satamıyoruz, öyleyse onca çaba ve masrafa gerek yok; albüm yapmak yerine tek tek şarkı yayınlarız daha iyi,” diyen müzisyenler artıyor.

Bizlerse bu durumu içimiz buruk bir halde izliyoruz. Çünkü albümlere karşı duygusal bağ hissediyoruz; şarkıların oluşturduğu bütünlüğü anlamlandırmaktan, kapak tasarımlarından tutun şarkı isimlerine, sözlerine kadar incelemekten büyük zevk alıyoruz ve biliyoruz ki, bizim gibi olanlar da var. Düşündük ki, hayatında müziğe önemli bir yer ayıran insanlarla buluşup bir albümü bütünüyle dinlemek hepimiz için çok ilginç olabilir. Nasıl yaparız, nerede yaparız diye kafa yorarken, Kontra Plak olarak bu projeye kapılarımızı açmaya karar verdik ve Dinleme Odası böyle doğdu!

Her ay belirlediğimiz bir albümü dinlemek üzere müzikseverleri Kontra Plak’a davet ettik. Müziği kimi zaman plaktan, kimi zaman CD’den baştan sona birlikte dinleyip sonunda da ortak bir değerlendirme yaptık ve hislerimizi paylaştık. Tek amacımızı albümlere hak ettiği değeri vermek ve bu toplu dinleti sayesinde güzel bir akşam geçirmek olarak özetleyebiliriz.

GEÇMİŞ ETKİNLİKLER

11 Nisan 2016 / Tindersticks – The Waiting Room

23 Şubat 2016 / Nonkeen – The Gamble

8 Ocak 2016 / David Bowie – Blackstar

27 Ocak 2015 / Wesseltoft.Schwarz.Berglund – Trialogue

23 Aralık 2014 / Erik Truffaz.Murcof – Being Human Being

25 Kasım 2014 / Pitohui – Devin + Barkın Engin.Tuna Pase – Hazy Stars

28 Ekim 2014 / Lamb – Backspace Unwind

23 Eylül 2014 / Aphex Twin – Syro

21 Mayıs 2014 / Automat – Automat

29 Nisan 2014 / Hauschka – The Abandoned City

25 Şubat 2014 / Dawn Of Midi – Dysnomia

24 Ocak 2014 / Mogwai – Rave Tapes

6 Aralık 2013 / Nils Frahm – Spaces